Neurotyp 1A – Niska Dopamina i niska Acetylocholina
Characteristyka
- Słowa które go opisują “Brutalna siła”.
- Niecierpliwy.
- Głośny, dużo mówi.
- Ma bardzo wysokie poczucie własnej wartości i pewności siebie.
- Zawsze chce być przywódcą i być w centrum uwagi.
- Ma problem z autorytetami.
- Wszystko robi po swojemu.
- Uwielbia przekonywać innych o tym że ma rację.
- Uwielbia współzawodniczyć (może gadać bzdury podczas zawodów żeby wkurzyć przeciwnika).
- Szuka konfliktów.
- Musi wygrywać w każdej sytuacji.
- Nie zwraca uwagi na to co myślą o nim inni.
- Bardzo zorientowany na cel (nawet po trupach).
- Działa pod wpływem impulsu/emocji.
- Uwielbia ryzykować.
- Świetnie działa pod presją.
- Słomiany zapał (bardzo intensywny i bardzo szybko się wypala).
Wskazówki treningowe
Preferuje złożone ruchy takie jak przysiad, martwy ciąg, podciągnięcia, podrzut, rwanie, ćwiczenia strongmanów czy trójbój siłowy to coś dla nich.
Toleruje dużo pracy układu nerwowego i bardzo małą objętość treningową.
Musi się nakręcić przed każdym ćwiczeniem, dlatego zazwyczaj długo odpoczywają między seriami.
MOTYWACJA jest kluczem. Jeśli nie bawią się dobrze podczas treningu to albo czegoś nie zrobią wcale, albo nie zrobią tego na 100%. Najlepiej regularnie dodawać im coś nowego żeby był na haju.
Lubi sporty ekstremalne, ale głównie ze względu na adrenalinę.
Sporty wytrzymałościowe zazwyczaj ich nudzą.
Wskazówki żywieniowe
Dobrze radzi sobie na diecie nisko węglowodanowej ze względu na niższą wrażliwość na insulinę, dzięki czemu ma mniejszą szansę na utratę mięśni i siły na takiej diecie
Potrzebuje szybko widzieć efekty (agresywne podejście z dużym deficytem lub nadmiarem mogą być dobrym sposobem by utrzymać w nich motywację)
Np. dieta Matadora, z ograniczeniem kaloryczności o 30% przez dwa tygodnie może na nich zadziałać.
Jedzą dla przyjemności, więc dobrze jest utrzymywać bardzo kuszące jedzenie z dala od nich. Nie przepadają za standardową dietą siłownianą (ryż z kurczakiem)
Jedzenie okołotreningowe: Bez przedtreningowych węglowodanów, gdyż mają na nich efekt uspokajający a oni potrzebują stymulacji. Ewentualnie w trakcie treningu lub po.
Z naukowego punktu widzenia
Ze wszystkich 5 typów ten Neurotyp toleruje najmniejszą objętość treningową. Acetylocholina jest u niego bardzo niska, więc ciało musi wypuścić duże ilości adrenaliny, żeby utrzymać skupienie i skurcz mięśni. Potrzebuje do tego również dużych ilości dopaminy, której też ma niedosyt, dlatego też produkcja adrenaliny szybko się wyczerpuje.
Z drugiej strony, ze względu na wysoki poziom serotoniny, ciężko mu wejść na odpowiedni tryb treningowy. Dlatego rozgrzewka centralnego układu nerwowego jest dla niego bardzo ważna, gdyż stymuluje produkcję dopaminy.
Wskazówki do treningu siłowego:
Intensywność: wysoka = 85-95% max
Objętość: niska = 6-12 serii na trening
Rozgrzewka: Aktywacja centralnego układu nerwowego (ruchy eksplozywne, sprint z saneczkami jak i duże ciężary), ale trzeba uważać żeby nie rozgrzewać się za długo, gdyż ten tym może się zmęczyć zanim trening się zacznie.
Czas głównego treningu = 20-30 minut na sesję (bez rozgrzewki/aktywacji)
Główne ćwiczenia: 1-3 na trening, na przykład jedno główne ćwiczenia i 1-2 dodatkowe. Dobrze dają sobie radę z ćwiczeniami tzw. “Dead-start” (zatrzymanie na początku fazy koncentrycznej), elementami izometrycznymi i powtórzeniami z zatrzymaniem. Chodzi o ciężar i mobilizację do tego żeby dokończyć powtórzenie.
Czas odpoczynku: Przynajmniej 2 minuty
Częstotliwość treningów: wysoka = 6-7 dni w tygodniu, czasem nawet 2 sesje treningowe dziennie (lepsze dwa krótkie treningi niż jeden długi)
Idealna ilość powtórzeń: nie więcej niż 5-6 powtórzeń w serii dla głównych ćwiczeń.
Cykle treningowe: Długie meso cykle działają dobrze, ale muszą zawierać coś nowego i interesującego na co dzień żeby utrzymać motywację, ale także żeby dać nowe bodźce OUN, który w innym wypadku zdąży się zaadaptować. Linearna periodyzacja (niska ilość powtórzeń do wysokiej ilości powtórzeń)
Wskazówki kardio
Ten Neurotym musi się nakręcić przed treningiem. Cardio o niskiej intensywności (LISS) ma efekt kojący dla OUN i nie stymuluje/motywuje go do działania. Krótkie sesje Cardio o wysokiej intensywności z dodatkiem dużych ciężarów mogą za to być jak najbardziej zaimplementowane. 10-15s ćwiczeń dla strongmanów i 45s odpoczynku.
Wskazówki do rozciągania/Mobilności
Zmniejszenie tonusu mięśniowego:
Active Assisted Range of Motion Exercises
Zwiększenie siły na maksymalnym zakresie:
Loaded Stretching
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych technikach i jak pracować z mobilnością to odwiedź http://olivedrab-cheetah-542908.hostingersite.com/jaki-pracowac-nad-zwiekszeniem-zakresow/